• Polski Ruch Motocyklowy 1978 – czym jest i jak powstał?

    Polski Ruch Motocyklowy to organizacja zrzeszająca kluby motocyklowe z całego kraju. Historia organizacji, skupiającej dziś kilkadziesiąt klubów jest długa i ciekawa.

Polski Ruch Motocyklowy 1978 – czym jest i jak powstał?

Polski Ruch Motocyklowy to organizacja zrzeszająca kluby motocyklowe z całego kraju. Historia organizacji, skupiającej dziś kilkadziesiąt klubów jest ściśle związana ze zmianami politycznymi i społecznymi w naszym kraju.

Pierwsze kluby motocyklowe w Polsce

MotocyklIdea tworzenia zrzeszeń skupiających miłośników jazdy na motocyklu narodziła się w Polsce w latach 60. ubiegłego stulecia. Było to bezpośrednio związane ze zmianami społecznymi, a konkretnie z rozpoczynającym się w naszym kraju motoryzacyjnym boomem. Spowodował on zmianę podejścia do kwestii posiadania motocykla. Wcześniej służył on Polakom przede wszystkim jako środek transportu, spełniał funkcje praktyczne, pozwalając dojechać w odległe miejsca w szybkim czasie i przewieźć niewielki bagaż (np. zakupy). W związku z rozpoczęciem masowej produkcji samochodów przez socjalistyczne fabryki, z czasem upowszechnił się dostęp do czterokołowych maszyn takich jak Warszawa, Syrena, Polonez czy Fiaty 125 i 126p. Samochody te, mimo wszystkich swoich słabości, zaczęły być traktowane przez społeczeństwo jako obiekt pożądania. Ze względu na ceny i dostępność nie każde gospodarstwo domowe mogło pozwolić sobie na samochód, dlatego też cały proces trwał kilka dekad. Następował jednak wyraźny spadek popularności motocykli, które przegrywały z czterokołowymi pojazdami przede wszystkim oferowanym komfortem jazdy czy możliwościami w zakresie przewożenia bagażu. Rosnąca dominacja samochodów zmotywowała jednak do większej aktywności osoby, które widziały w motocyklach coś więcej niż tylko środek transportu. Pasjonaci dwukołowych maszyn oraz motocyklowych podróży zapragnęli odszukać podobnych sobie i stworzyć zrzeszenia. W czasach komunistycznych nie było to jednak wcale łatwe.

Wszelkie próby powoływania organizacji na kształt dzisiejszych klubów motocyklowych były tłumione przez działania cenzury i Milicji Obywatelskiej. Mimo wszystko, wola motocyklistów była na tyle silna, że jeszcze w latach 60., mniej lub bardziej oficjalnie rozpoczęły swoje działanie pierwsze motocyklowe kluby. Na początku w Warszawie, potem w kilku innych największych miastach w Polsce. Zrzeszenia zwykle łączyły posiadaczy rzadko spotykanych w komunistycznej Polsce motocykli, takich jak motory Harleya-Davidsona. Z czasem jednak spektrum działania klubów rozszerzało się, stawały się one coraz liczniejsze. Społeczność motocyklowa przyciągała osoby postronne poprzez swoją działalność, m.in. organizację zlotów w różnych punktach Polski. Możliwość zobaczenia kilkudziesięciu lub kilkuset motocykli, często dość – jak na owe czasy – egzotycznych, fascynowała postronnych obserwatorów i zarażała ich pasją.


Historia Polskiego Ruchu Motocyklowego

Polski Ruch MotocyklowyŹródło: commons.wikimedia.org / PRMPolski Ruch Motocyklowy 1978 wywodzi się z ruchów harleyowskiego i weterańskiego, a jego idea narodziła się na ogólnopolskiej konferencji klubów Harley-Davidson i Sokół w Kaliszu. Wówczas jeszcze nikt nie spodziewał się jak szeroki zasięg zdobędzie wkrótce nowa organizacja. Samo słowo „ruch” było kłopotliwe ze względu na cenzurę, dlatego w 1988 r. PRM określił się jako dobrowolne porozumienie klubów motocyklowych w Polsce. Organizacja z każdym rokiem rozrastała się, dołączały do niej kolejne kluby, witane z otwartością i tolerancją, od zawsze charakterystyczną dla PRM. Dopiero w 2010 r. zmienił się status prawny ruchu. Wtedy to powołano do życia stowarzyszenie Polski Ruch Motocyklowy. Istnieje ono do dziś, zrzeszając w swoich strukturach kilkadziesiąt klubów motocyklowych. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Inowrocławiu. Adres oficjalnej strony internetowej Polskiego Ruchu Motocyklowego to https://prm1978.pl/, a profil na Facebooku: https://pl-pl.facebook.com/PolskiRuchMotocyklowy/.


Cel istnienia Polskiego Ruchu Motocyklowego

Polski Ruch Motocyklowy powstał, by zjednoczyć wiele działających na terenie Polski klubów motocyklowych, promować szlachetne wartości i zachowania, które powinny być ważne dla wszystkich motocyklistów. Członkowie ruchu niosą sobie wzajemną pomoc, pielęgnują pamięć o historii, przodkach, troszczą się o los zabytków świata motocyklowego. Przynależność do Ruchu to oczywiście także dobra zabawa – zloty, imprezy, wspólna turystyka motocyklowa. PRM łączy w swoich strukturach motocyklistów z wielu środowisk, głoszących różne idee, którzy jednak pomimo tych różnic potrafią działać razem. Dla których liczą się nie tylko motory, jako maszyny, ale przede wszystkim cała otoczka motocyklowego świata, jego idee i poczucie wspólnoty z innymi jego uczestnikami. Właśnie dlatego Polski Ruch Motocyklowy jest wyjątkową, unikalną organizacją nie tylko w skali kraju, ale i całej naszej części Europy.