• Patrz w lusterka – akcja Polskiego Ruchu Motocyklowego

    Wypadki z udziałem motocyklistów zdarzają się w Polsce coraz częściej. Dlatego Polski Ruch Motocyklowy organizuje coroczną akcję „Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie”.

Wypadki z udziałem motocyklistów zdarzają się w Polsce coraz częściej. Polski Ruch Motocyklowy poprzez akcję „Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie” stara się docierać do świadomości kierowców samochodów.

Wypadki motocyklowe w Polsce

Statystyki dotyczące wypadków w naszym kraju są coraz bardziej alarmujące dla użytkowników jednośladów. Tylko w 2019 r. na polskich drogach doszło do 2630 wypadków z udziałem motocyklistów, a 295 z nich zginęło. Rok ten okazał się szczególnie ważny historycznie, ponieważ przełamał tendencję spadkową - zanotowano w nim największy wzrost liczby śmiertelnych ofiar wypadków motocyklowych od 2011 r. Czy na te statystyki ma wpływ coraz większa liczba motocykli na drogach, związana ze zmianami w prawie, na mocy których osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat mogą jeździć motocyklem, pod warunkiem, że nie będzie on miał pojemności silnika większej niż 125 cm3? Okazuje się, że niekoniecznie. Zmiana przepisów miała miejsce 24 sierpnia 2014 r., a kolejny rok był rekordowy w skali dziesięciolecia ze względu na najniższą liczbę wypadków z udziałem motocyklistów.

Trudno doszukiwać się jakiejkolwiek reguły w statystykach dotyczących wypadków motocyklowych. Zdecydowanie lepszym podejściem wydaje się próba poszukania przyczyn takich zdarzeń oraz możliwych rozwiązań, mających na celu zapobieganie im.


Przyczyny wypadków motocyklowych

WypadekRaporty policyjne nie pozostawiają wątpliwości. Najczęstszą przyczyną wypadków motocyklowych jest nadmierna prędkość. W tej kwestii należy odwoływać się do świadomości i zdrowego rozsądku samych motocyklistów, zwłaszcza tych młodszych. Działalność na tym polu od lat prowadzą kluby motocyklowe, także te zrzeszone w Polskim Ruchu Motocyklowym 1978. Aktywność tej organizacji wykracza jednak poza środowisko motocyklowe, a ma to związek z faktem, że drugą najczęściej raportowaną przez policję przyczyną wypadków z udziałem motocykli są wymuszenia pierwszeństwa dokonywane przez kierowców samochodów osobowych.


Akcja Patrz w lusterka motocykle są wszędzie

Polski Ruch Motocyklowy cyklicznie organizuje akcję uświadamiania kierowców samochodów osobowych o konieczności zwracania uwagi na jednoślady poruszające się po drogach. Zachęca do większej koncentracji podczas jazdy oraz pamiętania o tym, że motocykl – ze względu na swoje gabaryty – jest słabiej widoczny na jezdni i w newralgicznych momentach można go nie zauważyć. Receptą jest jednak koncentracja oraz spoglądanie w lusterka przy każdym wykonywanym manewrze drogowym.

Akcja PRM polega na rozdawaniu kierowcom samochodów osobowych charakterystycznych naklejek z logo organizacji oraz napisem „Patrz w lusterka motocykle są wszędzie”. Najczęściej odbywa się to w asyście policji – przy okazji rutynowych kontroli drogowych. Motocykliści zrzeszeni w klubach należących do PRM wręczają kierowcom naklejki oraz przekazują informacje na temat celu akcji. Asysta policji w przypadku tego typu akcji nie jest przypadkowa. Wspólnym celem obu organizacji jest troska o bezpieczeństwo na drogach oraz zmniejszanie liczby wypadków. Co więcej, środowiska te często przenikają się, gdyż istnieją kluby motocyklowe, zrzeszające pracowników służb mundurowych.

Inicjatywa Polskiego Ruchu Motocyklowego 1978 spotyka się od lat z dużym zainteresowaniem ze strony mediów (rokrocznie pojawia się wiele komunikatów prasowych, radiowych i telewizyjnych na ten temat), jak i samych kierowców. Jest organizowana cyklicznie. Jej hasło stało się bardzo popularne, dziś umieszczane jest nie tylko na naklejkach samochodowych, ale także np. na ramkach tablic rejestracyjnych pojazdów.