• Najbardziej przydatne akcesoria motocyklowe

    Akcesoria motocyklowe to ekwipunek, który nie jest niezbędny do jazdy na motocyklu, ale dzięki niemu może być ona bardziej komfortowa lub bezpieczna. Na co warto zwrócić uwagę?

Akcesoria motocyklowe to ekwipunek, który nie jest co prawda niezbędny do jazdy na motocyklu, ale dzięki niemu może być ona bardziej komfortowa lub bezpieczna. Zakup jakich akcesoriów na motocykl warto rozważyć? Podpowiadamy.

Dodatkowe ochraniacze – przede wszystkim bezpieczeństwo

Nawet jeżeli zakupimy kurtkę, spodnie i buty motocyklowe z wysokiej półki, dodatkowe ochraniacze zawsze będą wartością dodaną dla naszego bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Zakładamy je osobno na każdą część ciała. Najpopularniejsze są ochraniacze na łokcie i kolana, ale istnieją także ochraniacze na biodra, klatkę piersiową, szyję czy plecy (kręgosłup). Nad tymi ostatnimi warto zastanowić się szczególnie, jeżeli nasza kurtka motocyklowa ma na plecach zwykłe wypełnienie piankowe (jest to rozwiązanie równie popularne co mało skuteczne w zabezpieczaniu przed konsekwencjami upadku). Czy dodatkowe ochraniacze są wygodne w użytkowaniu? Niekoniecznie. W tej sytuacji często stajemy przed wyborem wygoda lub bezpieczeństwo.


Osłony, gogle lub okulary przeciwsłoneczne do kasku

Kask motocyklowyNiektóre kaski wyposażone są fabrycznie w osłonę przeciwsłoneczną, chroniącą oczy motocyklisty przed rozbłyskami światła, mogącymi ograniczać pole widzenia. Do innych można dokupić specjalną osłonę z filtrem UV i różnego typu dodatkowymi funkcjami, jeszcze bardziej zwiększającymi komfort jazdy (np. redukującymi zmęczenie oczu). Jeżeli do naszego kasku nie można dokupić tego typu akcesoriów, możemy zdecydować się na osobne okulary lub gogle, które założymy na lub pod kask. Warto pomyśleć o tego typu zabezpieczeniu, zwłaszcza jeżeli często zdarza nam się podróżować na motocyklu w słoneczne dni.


Gmole i crush pady do motocykla

Kiedy zabezpieczymy już własne ciało przed upadkami poprzez zakup odpowiedniej odzieży i dodatków, możemy pomyśleć o lepszej ochronie naszego motocykla. Gmole to wbrew nazwie nie dziwne postaci z gry komputerowej, a specjalne ramy z giętej lub spawanej rury, mające za zadanie chronić motocykli w przypadku wywrotki w czasie jazdy lub przewrócenia się motocykla na postoju. Podobną funkcję pełnią crush pady, nazywane także ślizgaczami, czyli swego rodzaju odbojniki, których zadaniem jest wzięcie na siebie energii upadku i ślizgania się motocykla po nawierzchni przed zatrzymaniem. Dobrej jakości gmole i crushpady są w stanie zapewnić duże oszczędności, chroniąc motocykl przed uszkodzeniem. Ich ceny jednak bywają stosunkowo wysokie, stąd ich wybór bywa uzależniany od modelu motocykla i wartości konkretnego egzemplarza.