• Wybór odzieży motocyklowej – od czego zacząć?

    Zainteresowanie światem motocykli i jazdy na nich warto zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu. Poza samym motocyklem bardzo istotna jest odpowiednia odzież – kask, kombinezon, buty itd.

Zainteresowanie światem motocykli, jak i samą jazdą na motocyklu warto zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu. Poza samym motocyklem bardzo istotna jest odpowiednia odzież, zwiększająca bezpieczeństwo i komfort jazdy. Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni kask, kombinezon czy buty motocyklowe.

Jak wybrać odpowiedni kask motocyklowy?

Kask to element stroju motocyklowego, którego posiadanie jest bezwzględnie konieczne, także ze względu na obowiązujące przepisy. Na tym elemencie nie warto oszczędzać, co jednak nie oznacza, że musi on kosztować krocie. Dla początkującego motocyklisty, ważne jest nie tylko to, by kask spełniał normy bezpieczeństwa i był w stanie uchronić głowę podczas wypadku, ale także to, by był dobrze dopasowany do głowy. Nie może on powodować dyskomfortu i ograniczać pola widzenia, gdyż tego typu niedogodności mogą okazać się niebezpieczne i nawet przyczynić się do niebezpiecznej sytuacji lub wypadku. Kask nie powinien zbyt mocno uciskać uszu, acz z drugiej strony nie może być też luźny tak, by przemieszczał się ciągnąc głowę do tyłu przy hamowaniu. Aby dobrze dopasować kask do siebie, koniecznie trzeba go przymierzyć, dlatego raczej odradzamy zakupy tego sprzętu w Internecie, zwłaszcza na aukcjach, gdzie zwrot czy wymiana towaru nie są darmowe.

Początkujący motocykliści powinni wybierać kaski integralne lub ewentualnie szczękowe. Te pierwsze chronią zarówno głowę jak i twarz, zabezpieczając przed wszelkiego rodzaju upadkami, które mogą przydarzyć się na początku przygody z motocyklem. Kaski otwarte to opcja dla bardziej doświadczonych motocyklistów, którym umiejętności pozwalają na jazdę w nieco lżejszych elementach stroju. Wybierając kask warto zwrócić uwagę także na możliwe wyposażenie dodatkowe, takie jak np. osłona przeciwsłoneczna. Znacznie zwiększa ona komfort użytkowania motocykla w dni, kiedy słońce szczególnie ostro świeci oraz zapobiega niebezpiecznemu efektowi oślepiania.


Kurtka i spodnie motocyklowe – na co zwrócić uwagę?

Odzież motocyklowaPodstawowym błędem początkujących motocyklistów jest zaniechanie zakupu kurtki i spodni przeznaczonych do jazdy jednośladem. Wielu osobom wydaje się, że założenie zwykłej kurtki i np. jeansowych spodni w zupełności wystarczy. O tym, że nie wystarczy każdy myślący w ten sposób motocyklista przekona się już przy pierwszym kontakcie z asfaltem. Profesjonalna odzież motocyklowa pełni taką samą rolę, co karoseria w samochodzie. Ma za zadanie przyjąć na siebie energię z uderzenia i rozprowadzić ją po swojej powierzchni w taki sposób, by była jak najmniej odczuwalna dla jeźdźca.

Wybór kurtki i spodni motocyklowych zależny jest przede wszystkim od budżetu, który możemy na to przeznaczyć. Dopłacamy nie tylko za większy poziom bezpieczeństwa, ale także za komfort – ocieplenie czy nieprzemakalność, lepszy, przyjemniejszy dla ciała materiał. Niemniej nawet dysponując niskim budżetem, lepiej zaopatrzyć się w produkt z niskiej półki niż w ogóle zaniechać zakupu. Warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, jeżeli nasza kurtka czy spodnie go nie posiadają. Dobrym pomysłem jest dokupienie osobno protektora na plecy, gdyż większość kurtek posiada na plecach zwykłe wypełnienie piankowe. Warto pomyśleć również o dodatkowym zabezpieczeniu na kolana i łokcie, gdyż w pierwszych miesiącach przygody z jazdą na motocyklu te części ciała będą szczególnie narażone na stłuczenia.


Buty motocyklowe dla początkujących

Kupując pierwszą parę motocyklowych butów należy skupić się na kilku podstawowych kryteriach. Po pierwsze buty te powinny być wysokie. Nie kupujmy na początek butów z niską cholewą, jeżeli takie nam się podobają, poczekajmy aż zdobędziemy większe doświadczenie w jeździe. Ponadto niskich butów nie powinno się stosować podczas jazdy szybkiej czy wymagającej – lepiej zachować je do krótkich i mało intensywnych przejazdów po mieście. Buty dla początkującego motocyklisty muszą być wysokie, by optymalnie chronić staw skokowy. Powinny mieć także ochraniacze na palce oraz pięty i ochraniacze piszczeli. Kolejne istotne kryterium to twarda podeszwa. Użytkownicy motocykli sportowych powinni szukać butów ze ściętą piętą. Buty motocyklowe mogą być wodoodporne, co znacznie zwiększy komfort ich użytkowania w deszczu. Nieprzemakalność to ważna cecha tego typu obuwia także z powodów zdrowotnych. Ze względu na ich konstrukcję, buty motocyklowe są trudne w suszeniu, a rozwijająca się w nich wilgoć może prowadzić do rozwoju grzybów i innych mikroorganizmów. Najlepiej, aby wybierane przez nas buty zachowywały kompromis pomiędzy nieprzemakalnością a dobrą wentylacją. Początkującym wystarczy jednak podstawowy model – ważne by były to buty motocyklowe, a nie cywilne, nawet o solidnym wyglądzie.