• Akcesoria do jazdy na motocyklu – jakie rękawice motocyklowe kupić?

    Kask, kombinezon i buty to podstawowe wyposażenie motocyklisty. Nie można jednak zapominać także o rękawicach motocyklowych. Jakie wybrać, by jazda na motocyklu była bezpieczna?

Kask, kombinezon i buty to podstawowe wyposażenie motocyklisty. Nie można jednak zapominać także o rękawicach motocyklowych. Jakie rękawice warto zakupić, aby jazda na motocyklu była jeszcze przyjemniejsza oraz bardziej bezpieczna? Garść informacji na ten temat, poniżej.

Jak wybrać rękawice motocyklowe?

Dobrze dopasowane rękawice do jazdy na motocyklu to bardzo ważny element. Przede wszystkim muszą one dobrze przylegać do dłoni, aby umożliwiać pewne trzymanie kierownicy i obsługiwanie manetek. Nie powinny zsuwać się z dłoni powodując niebezpieczne sytuacje, ani też być zbyt ciasne, aby nie generować problemów z krążeniem krwi w dłoni. Najwygodniejszym rozwiązaniem dla motocyklisty będzie przymiarka przynajmniej kilku różnych par rękawic w sklepie. Można też zamówić kilka par wysyłkowo z opcją zwrotu.

Oprócz wyboru odpowiedniego rozmiaru trzeba zwrócić uwagę na ochraniacze. Ochraniacz wewnętrzny powinien dobrze zabezpieczać kość grochowatą nadgarstka, najbardziej podatną na uszkodzenia przy upadkach. Jest on szczególnie ważny dla początkujących, którzy nie pracowali jeszcze nad techniką bezpiecznego upadania. Takie osoby zazwyczaj spadać będą na dłoń otwartą lub uderzać o nawierzchnię bokiem dłoni. Dla osób bardziej doświadczonych istotne są z kolei ochraniacze zewnętrzne na kostkach palców. Technika bezpiecznego upadku z motocykla polega na ochronie głowy rękami z jednoczesnym podwinięciem ich w taki sposób, by naprężyć wszystkie ochraniacze w kurtce motocyklowej. Uderzamy wówczas o ziemię lub przeszkodę wierzchem dłoni.


Rękawice krótkie czy długie dla początkującego motocyklisty?

Rękawice na motocyklPoczątkujący motocykliści często stają przed wyborem typu rękawic motocyklowych do rozpoczęcia przygody z jazdą. Warto uświadomić sobie wówczas podstawowe potrzeby – pierwsze rękawice powinny dawać jak najlepsze czucie dłoni, nie ograniczać kontroli nad kierownicą czy manetkami. Jednocześnie powinny zabezpieczać dobrze dłoń podczas upadków, jednak bierzmy tu pod uwagę niższe prędkości (jak np. podczas jazdy po mieście podczas kursu na prawo jazdy motocyklowe) lub jazdę w lekkim terenie (upadki nie na asfalt lecz innego typu, bardziej miękkie nawierzchnie). Początkującym nie zalecamy po prostu niebezpiecznej jazdy z wysokimi prędkościami przed zdobyciem odpowiedniego doświadczenia.

Reasumując powyższy wywód, najlepszym rozwiązaniem dla początkującego motocyklisty będą rękawice krótkie, dość cienkie, najlepiej wykonane ze skóry lub innej dobrze wentylowanej tkaniny. Powinny mieć solidny ochraniacz po wewnętrznej stronie dłoni i przynajmniej podstawowy ochraniacz kostek palców (do nauki bezpiecznego upadania). Najlepiej wybierzmy rękawice mające jak najmniej szwów lub takie, gdzie szwy będą przebiegały po zewnętrznej stronie rękawic. Im mniej szwów tym prawdopodobnie lepsza będzie odporność mechaniczna rękawic. Prawdopodobnie, gdyż zależy to jeszcze od jakości samego materiału. Standardem rynkowym jest wykonywanie rękawic ze skóry bydlęcej. Często na wewnętrznej stronie bywa ona perforowana, co dodatkowo zapewnia lepszą wymianę powietrza, a co za tym idzie jeszcze pewniejszy chwyt.


Rękawice enduro do jazdy motocyklem w mieście? Czemu nie!

Dobrą opcją dla początkujących motocyklistów, np. odbywających kurs mogą okazać się rękawice przeznaczone do jazdy terenowej enduro czy cross. Są one po prostu lekkie, dobrze dopasowane do dłoni, przez co zapewniają bardzo dobre czucie dłoni. Są też dość dobrze zabezpieczone przed upadkami zwłaszcza na innych nawierzchniach niż asfaltowe, co może okazać się pomocne, jeżeli zamierzamy ćwiczyć jazdę poza utwardzonymi drogami przed zdobyciem uprawnień. Najważniejsza jest nasza wygoda i komfort, a na wybór rękawic przeznaczonych konkretnie pod typ jazdy, jaki będziemy uprawiać przyjdzie czas w przyszłości, kiedy zdobędziemy więcej doświadczenia.

Pierwsze rękawice motocyklowe zużyją się szybko, nie warto zatem bardzo się do nich przywiązywać. Choć ze względu na bezpieczeństwo polecamy wybór jak najlepiej wykonanych rękawic, zakupu nie powinna przekreślać bariera cenowa. Nawet na dolnej półce rękawic motocyklowych znajdziemy solidne produkty. Każdy z nich będzie lepszym wyborem niż cywilne rękawiczki, nawet te skórzane, nie zaprojektowane z myślą o jeździe na motocyklu.