• Zloty motocyklowe w Polsce

    Udział w zlotach jest kwintesencją przynależności do poszczególnych grup czy klubów motocyklowych. W zlotach biorą także udział motocykliści niezrzeszeni. Gdzie w Polsce odbywają się zloty?

Udział w zlotach jest kwintesencją przynależności do poszczególnych grup czy klubów motocyklowych. Często w zlotach biorą także udział motocykliści niezrzeszeni. Gdzie w Polsce odbywają się zloty i kto je organizuje?

Organizacja zlotów motocyklowych

Idea zlotów motocyklowych polega na jednoczeniu środowiska osób, pasjonujących się jazdą na motocyklu, promowaniu braterstwa i wzajemnej pomocy oraz zasad ważnych dla tej grupy. Środowisko motocyklowe, w Polsce i na świecie, jest bardzo zróżnicowane wewnętrznie, dlatego też poszczególne zloty są zazwyczaj imprezami oryginalnymi, ze specyficzną atmosferą. Dla wielu motocyklistów, zarówno tych zrzeszonych w klubach organizujących zloty, jak i niezrzeszonych, udział w zlotach jest jednym z najważniejszych elementów ich pasji. Zloty, jako skupiska ludzi o podobnych zainteresowaniach stają się często forum wymiany opinii i poglądów, ale także miejscem dobrej zabawy, na którą czeka się nieraz miesiącami.

Zlot motocyklowy to jednak przede wszystkim wyzwanie organizacyjne. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wielu trudności wymaga przygotowanie przestrzeni dla kilkuset osób, by mogli oni swobodnie zaparkować swoje maszyny, porozmawiać i wspólnie się pobawić. Zazwyczaj takie przedsięwzięcie wymaga wynajęcia większej areny, takiej jak np. ośrodek wczasowy, błonia stadionu, część terenu lotniska czy parkingu. To oczywiście wiąże się z kosztami, podobnie jak budowa sceny, nagłośnienia i zapewnienie warunków do publicznych wystąpień członków klubów lub koncertów, które często zlotom towarzyszom. Bardzo często na tego typu zgromadzenie wymagane jest otrzymanie pozwoleń od władz miejskich, co z kolei bywa trudne ze względu na długą listę formalności. Organizacja zlotu, w zależności od skali imprezy, zazwyczaj kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bywa, że jest ona finansowana z kasy klubu motocyklowego, bądź zrzeszenia klubów, pełniącego rolę organizatora. Coraz częściej spotykana jest także sprzedaż biletów – zwłaszcza dla osób spoza struktur organizatora oraz osób postronnych, chcących np. po prostu pooglądać zgromadzone na placu motocykle.


Gdzie w Polsce odbywają się zloty motocyklowe?

Zloty motocyklowe Kalendarz zlotów motocyklowych odbywających się w Polsce jest zazwyczaj obszerny i na bieżąco uzupełniany o nowe wydarzenia. Wielu motocyklistów czeka na zloty otwierające sezon. Często odbywają się one w miejscach kultu takich jak Częstochowa czy Licheń. Co ciekawe, popularny Zlot Gwiaździsty organizowany jest przez Stowarzyszenie Rajd Katyński, a Zjazd Gwiaździsty przez Częstochowskie Stowarzyszenie Motocyklistów i Cyklistów. Są to dwa osobne spotkania w tym samym miejscu. Imprezy z okazji otwarcia sezonu odbywają się także w wielu innych miejscach Polski, np. w Toruniu, Łodzi czy Żorach. Imprezy w pełni sezonu rozsiane są po Polsce. Wiele klubów zabiega o to, by wciąż organizować zloty w nowych miejscach, aby uniknąć rutyny. Z kolei inne cenią tradycję spotykania się wciąż w tym samym miejscu. Przykładowymi lokalizacjami zlotów popularnych w ostatnich latach są: Mrągowo, Karpacz, Bielawa czy Jelenia Góra. Sporo motocyklowych spotkań odbywa się też w większych miastach jak Warszawa (np. na terenie lotniska Bemowo lub Ptak Warsaw Expo) czy Poznań (teren Międzynarodowych Targów Poznańskich). Niektóre imprezy motocyklowe odbywają się spontanicznie, nie mając statusu oficjalnych zlotów. Niektóre łączone są z innymi imprezami – jak np. wystawy pojazdów zabytkowych. Każdy, kto jest zainteresowany dołączeniem do społeczności motocyklowej, bez trudu odnajdzie wszelkie daty i lokalizacje w Internecie.